Inicjatywa Powietrze Tuchów – Nam nie jest wszystko jedno!

–  grupa osób, która poważnie, a nie sloganowo traktuje to hasło, w 2016 roku stowarzyszyła się pod nazwą „Powietrze Tuchów”, aby walczyć ze złym stanem powietrza niemal 8-tysięcznego Tuchowa – miasta położonego w środkowo-wschodniej części Małopolski, zaledwie 100 kilometrów na południowy-wschód od Krakowa.

 

Właśnie w 2016 roku publiczne media zaprezentowały zatrważający ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Gdy zobaczyliśmy, że Tuchów znalazł się na niechlubnym 16 miejscu, od razu postanowiliśmy działać.

 

W krótkim czasie członkowie stowarzyszenia z własnych środków zakupili 9 czujników mierzących jakość powietrza. Rozmieszczone zostały tak, aby jak największy obszar naszej miejscowości był stale monitorowany. Wyniki na bieżąco prezentowane są na naszej stronie:  http://www.powietrzetuchow.pl/jakosc-powietrza/

Dzięki temu mieszkańcy mają łatwy dostęp do tych informacji, a w razie konieczności są przez nas ostrzegani o krytycznych poziomach zanieczyszczenia i mogą świadomie decydować się na wychodzenie bądź niewychodzenie z domów.

 

Tuchów, z ponad 670-letnią historią zachwyca swoim usytuowaniem w kotlinie rzeki Białej. Z pobliskich wzgórz rozciągają się piękne widoki sięgające Tatr. To właśnie ta ziemia jest nam od innych droższa, dlatego pragniemy, aby nasze dzieci wychowywały się w zdrowym środowisku i – przede wszystkim – oddychały czystym powietrzem!

 

Naszym głównym celem jest działanie na rzecz przywrócenia dobrych walorów środowiskowych Tuchowa. Chcemy, aby mieszkańcy byli zdrowsi i nie musieli stąd migrować z powodu smogu, a turyści bez obawy o swoje zdrowie poznawali urodę tej okolicy i wywozili stąd pozytywne wrażenia.

Dlatego sukcesywnie namawiamy, aby mieszkańcy miasta i gminy Tuchów w trosce o jakość życia:

– nie palili śmieci w domowych paleniskach;

– opalali swoje domostwa w sposób racjonalny i zrównoważony;

– wymieniali paleniska na bardziej ekologiczne;

– korzystali z czystych, nowoczesnych źródeł ogrzewania;

– nie wyrzucali odpadów do lasów, fos i rzek;

– nie byli obojętni na negatywne zjawiska degradujące środowisko.

 

W tym celu podejmujemy się szeregu inicjatyw:

– zorganizowaliśmy konferencję pt. „Czyste powietrze. Jak to zrobić?”, podczas której

– podpisaliśmy koalicję na rzecz czystego powietrza z Urzędem Miasta w Tuchowie oraz placówką medyczną „Centrum Zdrowia Tuchów”; (Konferencja)

– wyposażamy placówki oświatowe naszej gminy w oczyszczacze powietrza umieszczane w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci; (Oczyszczacze)

– uczestniczymy w tuchowskich imprezach oraz regionalnych programach telewizyjnych i radiowych, w których staramy się uświadamiać naszą społeczność o konieczności poszanowania środowiska; (Koalicja)

– posadziliśmy wiele drzew, w tym miododajne lipy, których ludzie nie chcą sadzić w swoich perfekcyjnie zaprojektowanych ogrodach; (Sadzenie drzew)

– zorganizowaliśmy pokazy nowoczesnych kotłów grzewczych i rozdaliśmy 2000 kg brykietu drzewnego do testowania w piecach; (Pokaz kotłów)

– przeprowadziliśmy akcję sprzątania nadbrzeży rzeki Białej; (Sprzątanie brzegów)

– wraz z Centrum Zdrowia Tuchów zorganizowaliśmy koncert Kasi Kowalskiej 3Maj Się Zdrów Festival; ( 3Maj Się Festival)

– przyznaliśmy nagrodę specjalną w VII konkursie literackim „O statuetkę sowy Tuchówki” autorce bajki, która opisuje problem lekceważącego podejścia do spalania odpadów. (Bajka)

– zorganizowaliśmy konkursy plastyczne podejmujące problem smogu dla dzieci w naszej gminie,  gdzie nagrodami były oczyszczacze powietrza. (Konkurs)

 

Ty też możesz mieć pozytywny wpływ na jakość środowiska, w którym razem ze swoją rodziną żyjesz!

 

Powietrze Tuchow
Powietrze Tuchow

 

Koalicja na rzecz czystego powietrza w Tuchowie.

Sajdak Maciej
Sajdak Maciej

 

Maciej Sajdak

 

Maciej Sajdak

Powietrze Tuchow
Powietrze Tuchow

 

Maciej Sajdak
Slawomir Mikos

 

Maciej Sajdak
Sajdak Maciej

 

Close Menu