2017 za nami…

Koniec roku mobilizuje każdego do mniejszych lub większych podsumowań swoich działań. Jedni będą rozliczać samych siebie, bijąc się w pierś co mu się udało nauczyć, zdobyć doświadczenie, pozyskać popularność itp. Inni będą zmuszeni do bardziej mozolnych i żmudnych podsumowań, zamknięcia roku w księdze rozrachunkowej swojej firmy, złożenia pit-u, cit-u, sprawozdań finansowych.

Grupa Powietrze Tuchów również zapragnęła wykonać takie podsumowanie rocznej wytężonej pracy. Przymiotnik ze zdania wcześniejszego możne nam już wiele przekazać – bo wytężona praca, czyli taka, gdzie nie było miejsca na lenistwo. Zacznijmy jednak od początku… Zaczęło się od spotkania wszystkich zainteresowanych stanem powietrza i skompilowania wspólnych spostrzeżeń jak to faktycznie się ma do dramatycznych danych statystycznych i niechlubnego 16. miejsca w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miasteczek w Polsce. Po burzliwej debacie pozostali Ci, którym ten stan rzeczy nie odpowiada, podjęli decyzję o przyłożeniu wszelkich starań do zmiany na lepsze powietrze – na CZYSTE POWIETRZE DLA TUCHOWA. Grudzień 2016 r. był miesiącem przełomowym, gdyż wtedy doszło do sformalizowania grupy i założenia Stowarzyszenia pn. Eko-Aura Małoposka.

W dość krótkim czasie, bo już w styczniu 2017 r. doszło do przeprowadzenia pierwszej konferencji, w której brali udział włodarze Tuchowa, ekodoradca, OSP Tuchów, Centrum Zdrowia Tuchów. Spotkanie miało na celu przedstawienie sytuacji panującego smogu mieszkańcom Tuchowa, którzy licznie przybyli do Domu Kultury. Zaproszony gość – Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego prezentował stan powietrza w Krakowie. Na zakończenie spotkania została zawiązana koalicja na rzecz walki w imieniu czystego powietrza, do której przystąpili Urząd Miejski w Tuchowie oraz Centrum Zdrowia Tuchów.

Status stowarzyszenia obejmuje nie tylko walkę ze smogiem, ale również ochronę przyrody i szeroko pojętą ekologię. Informacje o dużej ilości wycinki drzew w całej Polsce, zachęciła do podjęcia decyzji o przyłączeniu się do akcji sadzenia drzew. Ustalone z gminą Tuchów miejsce zostało obsadzone drzewami, w tym miododajnymi lipami, dzięki czemu w akcji brali również udział pszczelarze.

Wiosna, robi się coraz cieplej, lód na rzece topnieje, a promienie słońca roztapiają ostatecznie zasłonę dla śmieci na brzegach rzeki Białej. W ramach wiosennych porządków, oczyszczanie brzegów rzeki było kolejną wspólną inicjatywą.

Kluczowym przedsięwzięciem była impreza 3Maj się Zdrów Festival, której „Powietrze Tuchów”, dzięki zawartej koalicji, mogło być współorganizatorem. Prestiżowa impreza, która odbywa się corocznie przyciąga szerokie grono ludzi z Tuchowa i z okolicznych wiosek. Dzięki temu mogliśmy dotrzeć z informacją do większej części społeczności i zakrzewić w nich ziarno proekologicznego podejścia do palenia w swoich kotłach grzewczych. Festiwal przeistoczył się w kocioł ekologiczny, czyli pokaz najnowocześniejszych pieców ogrzewających domy. Wystawcy zjechali z różnych rejonów Polski, zagościł również ekobus z Politechniki Krakowskiej. Stowarzyszenie miało również swoje stoisko, na którym rozstrzygały się losy zwycięzcy regulatora ciągu kominowego. Można było również zasięgnąć informacji czystego spalania, pobrać ulotki edukacyjne i upominki. Jednym z punktów programu było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ogłoszonego dla dzieci szkół podstawowych z gminy Tuchów. Jednym z punktów programu było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ogłoszonego dla dzieci szkół podstawowych z gminy Tuchów. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i do Domu Kultury spłynęło ponad 100 prac plastycznych. Jury miało trudny wybór przy wyłonieniu zwycięzców. Główne nagrody oraz gratulacje dla wszystkich uczestników przekazane były z rąk przedstawiciela Stowarzyszenia Eko Aura Małopolska – Macieja Sajdaka. Zwycięskie prace można było oglądać pod sceną, natomiast wszystkie inne prace uwiecznione zostały na bilbordach powieszonych na bramie ratuszowej. Wystawa pokonkursowa była dostępna dla oglądających w holu Domu Kultury. Finałem całego festiwalu był koncert Kasi Kowalskiej oraz przekazanie oczyszczacza powietrza dla Publicznego Przedszkola.

Okres wakacyjny to okres w którym odbywają się wszelakiego rodzaju imprezy, gdzie można było nas spotkać jako patron lub współorganizator. „Dolina Białej” co weekend organizowała czas dzieciom. Jedną z imprez był konkurs szachowy. Organizator z chęcią podjął współpracę i zapraszał członków stowarzyszenia do współuczestniczenia w różnych eventach dziecięcych. Cenimy bardzo możliwość takich spotkań, ponieważ to dzieci są głównym wykładnikiem naszych przedsięwzięć antysmogowych. Głównie dla nich chcielibyśmy stworzyć rejon, w którym będą mogły bez przeszkód bawić się na zewnątrz, czy to w lecie czy w zimie. To właśnie one są chłonne wiedzy, co przekłada się na przekazywanie zdobytych informacji ich rodzicom  i dziadkom.

Oprócz imprez pojawiły się również wywiady w regionalnych programach telewizyjnych i radiowych, a także artykuły w gazetach, w których staramy się uświadamiać naszą społeczność o konieczności poszanowania środowiska i swojego zdrowia.

Lato powoli dobiegło końca, a stowarzyszenie prężnie działało w projekcie „W czystym powietrzu, zdrowy uczeń”, który miał na celu zbiórkę oczyszczaczy powietrza do sal przedszkolnych i klas szkolnych. Udało nam się pozyskać aż 13 oczyszczaczy, które trafiły do pomieszczeń, gdzie najczęściej dzieci przebywają. Oczyszczacze zostały zamontowane w: Żłobku Bobas, Szkołach w Tuchowie, Zabłędzy, Siedliskach, Burzynie, Łowczowie, Lubaszowej, Jodłówce Tuchowskiej,  Przedszkolu Niepublicznym Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, Ochronce Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP Niepublicznym Przedszkolu, Przedszkolu Publicznym w Tuchowie, Szkole Językowej School4U. W tych instytucjach zamontowane zostały oczyszczacze Fellowes PlasmaTrue AP300 oraz AeraMax PRO III. Co więcej, otrzymaliśmy również czujnik powietrza od firmy LookO2. Akcja odbywała się również poprzez stronę internetową www.wspieram.to. Dzieci jak i nauczyciele czują wyraźną różnicę, czysta atmosfera wszystkim wychodzi na zdrowie. Projekt zakończony został sukcesem.

W dniach 13-15 października uczestniczyliśmy w wydarzeniach związanych z weekendem literackim, na który do Tuchowa z całej Polski przyjechało aż 17 autorów bajek, które znalazły się w pokonkursowej antologii VII Konkursu Literackiego „O statuetkę sowy Tuchówki” pt. „Bajka miodem pokrzepiona”. Tematyka wszystkich bajek związana była z życiem pszczół. Nagrodę od Powietrza Tuchów Justynie Jackowskiej (anglistka z Rogowa – woj. kujawsko- pomorskie) wręczył Maciej Sajdak.

Późną jesienią dobiegł końca konkurs plastyczny pocztówka z Tuchowa z pozdrowieniami w języku angielskim pt. „Czyste powietrze otacza mnie”. Współpracując ze szkołą językową School4U oraz ekodoradcą uhonorowaliśmy zwycięzców oczyszczaczami powietrza oraz dodatkowymi gadżetami. Firma Fellowes zaangażowała się w konkurs fundując dla nagrodzonych oczyszczacze dla dzieci do domu. Prace dziecięce można było podziwiać w holu Domu Kultury. Wszystkim uczestnikom pogratulowaliśmy pomysłowych prac.

Powoli rok dobiegał końca, a jeden z członków stowarzyszenia na zaproszenie Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego pojechał wraz z  delegacją z Tuchowa do Warszawy na konferencję „Współpraca administracji rządowej i samorządowej – niezbędne narzędzie poprawy jakości powietrza w Polsce”. Do Senatu przybyły również delegacje pozostałych polskich miast, które znalazły się na liście najbardziej zanieczyszczonych w UE. Tuchów reprezentowali: burmistrz Tuchowa, tuchowski ekodoradca oraz przedstawiciel inicjatywy Powietrze Tuchów Maciej Sajdak. Spotkanie w Senacie przedstawicieli rządu, samorządów, prezesa NIK-u oraz inicjatyw społecznych podobnych do działającego w Tuchowie „Powietrze Tuchów” było pierwszą okazją do rozmowy na temat poprawy jakości powietrza w tak szerokim gronie.

Grudzień przyniósł nam uwieńczenie całorocznej pracy w postaci akceptacji projektu pt. „Czyste powietrze dla Tuchowa” przez Krakowski Alarm Smogowy. Umowę o dotację podpisaliśmy zaraz po akceptacji wniosku. Projekt obejmuje szereg działań edukacyjnych. Zachęcamy wszystkich do śledzenia informacji na ten temat – będzie się DZIAŁO!

I tak w nowy rok 2018 weszliśmy z Orkiestrą ze zbiórką pieniędzy na noworodki. Planujemy dalej działać i być aktywnym. Zachęcamy, abyśmy wszyscy obrali drogę, która doprowadzi nas do celu, którym jest  – TUCHÓW BEZ SMOGU!

Komentujcie, dyskutujcie, znajdujcie nowe rozwiązania, podpowiadajcie – to wszystko pomoże nam obrać drogę, która da efekt! Wspólnie uda się zmienić nasze otoczenie na lepsze!

Życzymy sobie i Wam na nowy rok zdrowego i czystego powietrza!

Close Menu